Global Statistics

All countries
548,935,393
Confirmed
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
520,723,315
Recovered
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
6,350,765
Deaths
Updated on 27.6.2022 3:10
aktualne
Domů Hobby Podlaha jako nová

Podlaha jako nová

-

Toužíte po tom, aby vaše podlaha i po několika letech používání byla jako nová? Řešení je snadné. Dopřejte jí relax a omlazovací kúru.

Pokud máte v bytě několik let stejnou podlahu a chcete, aby vypadala, jako nová, musíte jí dopřát několik kosmetických procedur. Prvním krokem je broušení. Dřevěnou podlahu musíte vybrousit ve třech krocích, přitom je třeba použít speciální brusný papír s různou zrnitostí. Zvolíte-li hrubší zrnitost, odstraníte z podlahy starý lak, skvrny a nečistoty. Nejlepší je, pokud si zvolíte střední zrnitost, po které nezůstanou na podlaze viditelné stopy, které vznikají hrubým broušením podlahy. Chcete-li brousit pomocí jemného papíru, zkontrolujte nejprve povrch podlahy. Případné rýhy je třeba vyplnit pomocí směsi vybroušeného prachu a transparentního tmelu, pomocí kterých získáte odstín podobný dřevu. Broušení si můžete usnadnit pomocí válcové brusky. Při ní vám nesmí chybět prachový sáček, do kterého se odsaje brusný prach. Zvolíte-li si jemné broušení, můžete použít i talířovou brusku. Na okraje místnosti se využívá okrajová bruska. Pokud již máte broušení za sebou, podlahu opatrně vysajte. Očistěte radiátory, osvětlení či okenní parametry a samozřejmě svůj oděv a boty. Než nanesete základní lak, měli byste si zvážit, zda chcete mít svoji podlahu v přírodním odstínu, nebo jej chcete změnit pomocí mořidel. I základní lak však dodá podlaze zabarvení.

Základ je důležitý

Nikdy nevynechejte nanesení základního laku, teprve poté naneste vrchní lak a to ve dvou vrstvách. Spodní lak nasákne do dřeva, vrchní tak zůstane na povrchu a ochrání tak podlahu před oděrem. Kromě toho dokáže minimalizovat riziko bočního slepení hran dílů, což je nesmírně důležité při podlahovém topení. Základní lak vám pomůže iu dřev, jako je buk či javor, které mimořádně rychle nasáknou. To, jaký typ základního laku zvolit, zjistíte podle typu nářadí. Právě on to všechno ovlivňuje. Lak se zvykne roztírat pomocí válečku nebo štětce a schne jednu, někdy až tři hodiny. Pokud je lak hustší konzistenci, nanášíme jej pomocí stěrky.

Konečná úprava

Pokud jsme již základní lak nanesli, případně podlahu namořili, je čas sáhnout po vrchním laku. V obchodech najdeme také takové, které nevyžadují nanesení základního laku. Vrchní lak určuje to, jestli bude podlaha vypadat leskle, matně, nebo polomatně. Zvolte si lak, který je speciálně určen pro bytovou zátěž a je na vodní bázi. Rozpouštědlové typy laků totiž zapáchají, nejsou šetrné k vašemu zdraví a životnímu prostředí. Mezi jednotlivými vrstvami vrchního laku, povrch důkladně přebruste. Prach, který na povrchu vznikne jemně vysajte a otřete vlhkým hadříkem, který nepouští vlákna. Lak nanášejte v dostatečném množství. Dělejte to důsledně a podle návodu. Budete-li mít v místnosti otevřené okno, zajistíte tak rychlejší schnutí laku. Pozor však na průvan, ten by podlaze uškodil. Při lakování a schnutí laku musíte udržovat správnou teplotu, která se pohybuje v rozmezí od 15 až 25 stupňů, pokud by byla teplota příliš nízká, doba schnutí se prodlouží. Natíráte-li podlahu v létě, vyvarujte se tomu, aby slunce přímo svítilo na podlahu.

Dopřejte podlaze čas

Po podlaze můžete chodit již několik hodin po aplikaci laku. Avšak při jejím zatěžování buďte opatrní. Počkejte alespoň jeden den. Těžký nábytek umístěte na podlahu po třech až čtyřech dnech. Koberce pokládejte až po týdnu. S mytím podlahy počkejte dva týdny. Zbylého laku se zbavte, má totiž omezenou dobu použití.

Přírodní úprava

Pokud nechcete zbytečně zatěžovat životní prostředí, můžete sáhnout po přírodních alternativách, které jsou na bázi oleje a vosku. Jejich přednostmi jsou přirozený vzhled, proniknutí až do pórů dřeva. Povrch olejované podlahy se nebude odlupovat ani nepopraská, navíc poškozená místa lze snadno opravit. Nevýhodami olejovaného povrchu je nízká odolnost otěru, náročná údržba, malá odolnost vůči chemikáliím a tekutinám. Pokud něco vylijeme a necháme to na podlaze déle působit, vzniknou nám nepěkné skvrny. Tyto nevýhody však můžeme ve velkém eliminovat a to tak, že použijeme nátěrový systém na bázi oleje a vosku, u něhož se dřevo impregnuje, a tím se vytvoří na dřevě trvanlivý ochranný povlak. Použijeme-li tvrdý voskový olej, poskytneme ochranu proti opotřebení dřeva. Pokud ošetříte podlahu zmíněným způsobem, vyhnete se také stopám po gumových podrážkách bot. Pokud máte domácí zvířátko, pravidelně jim bruste drápky. Lakovanou podlahu totiž lehce poškrábou, protože jim na ní skluzuje. Máte-li však olejovaný povrch, tento problém vám nehrozí. Podlahu mohou poškodit i nábytková kola. V obchodech však naleznete i laky, které jsou odolné vůči poškrábání.

Must Read

- Reklama -PR článek