Global Statistics

All countries
695,781,740
Confirmed
Updated on 26.9.2023 23:33
All countries
627,110,498
Recovered
Updated on 26.9.2023 23:33
All countries
6,919,573
Deaths
Updated on 26.9.2023 23:33
aktualne
Domů Hobby Pozor na plísně v domácnosti!

Pozor na plísně v domácnosti!

-

Pokud se v bytě nebo domě objeví plísně, není to jen estetický problém. Plísně škodí i zdraví. Přestože se kdysi braly plísně spíše jako okrajová záležitost, v dnešní době se jim již přikládá náležitá pozornost. Několik způsobují u lidí alergie, které mohou přerůst až do astmatu. „Velké zdravotní komplikace mohou plísně způsobit i atopikům, u kterých mohou vyvolat sennou rýmu, zánět spojivek, astma či atopický ekzém,“ vysvětluje alergoložka MUDr. Eva Kovaříková.

Dále různá plicní, žaludeční či střevní onemocnění, častá je i kopřivka, bolesti kloubů, trvalá únava, migrény. Plísně mimo jiné produkují řadu toxinů, jako například aflatoxiny, které mají přímý vliv na celý imunitní systém člověka. Mají také negativní vliv na různé orgánové systémy jako jsou játra nebo ledviny a v neposlední řadě mohou například snížit plodnost u zvířat.

Plísně jsou obecně rozšířeny organismy s obrovskou druhovou diverzitou. Nejnebezpečnější pro alergiky jsou Aspergillus a Penicillium. Jejich spóry zamořují vnitřní prostředí ve vlhkých a špatně větraných prostorách jako jsou koupelny, WC, kuchyně a sklepy. Žijí v neudržovaných klimatizačních zařízeních, chladničkách, odpařovacích nádobách a čističkách vzduchu. Ve zvýšené míře se vyskytují v bytech s plastovými okny. Dále jsou na špatně uskladněných potravinách, zejména pečivu, ovoci a zelenině. Někdy si přineseme plísně už domů z obchodu. Vyskytují se však iv prostorách za nábytkem, který je těsně přisunut k vlhké stěně. I některé druhy kvasinek mohou působit také infekčně. Časté jsou infekce způsobené kvasinkami rodu Candida. Kvasinky sice běžně osidlují kůži a sliznice, ale u některých lidí vyvolávají následné infekční onemocnění.

Najít a zničit!

Jelikož plísně vznikají na vlhkých místech, jako první musíte zjistit, co vlhkost způsobuje. Než se pustíte do sanace, musíte mít jistotu, že vaše práce nevyjde nazmar a plíseň se „nevrátí“. Když plísně odstraníte a poškozená místa ošetříte, je čas postarat se o to, abyste plísni nedali k návratu příležitost.

Nejjednodušší a nejefektivnější je chemické odstraňování plísní, které hravě zvládnou i laici. Aplikace chemických přípravků probíhá natíráním, stříkáním nebo máčením postiženého povrchu. Protiplísňových přípravků pro sanaci objektů postižených plísní je na trhu poměrně dost. Při aplikaci se však vždy řiďte přiloženým návodem. Vysoce účinným prostředkem v boji proti plísním jsou přípravky na bázi chlóru (například Savo proti plísním). Na postižené místo aplikujte nástřik ze vzdálenosti 15 až 20 cm a nechte působit 20 minut. Povrch poté opláchněte vodou a nechte uschnout. Postup můžete v závislosti na rozsahu zamoření aplikovat vícekrát.

Snažte se výskytu plísní předejít

„Je snazší vzniku plísní předejít než s nimi začít bojovat, když už jsou rozšířeny na více místech po celém bytě,“ říká Lenka Hurná, specialistka výrobkové legislativy za značku Savo. „Základem je pravidelné větrání. Pokud jste doma celý den, větrejte alespoň třikrát až čtyřikrát, abyste dostali vlhkost z prostoru,“ dodává Lenka Hurná.

Nepodceňujte ani umístění nábytku. Od stěny ponechte odstup, protože přílišná těsnost mezi nábytkem a stěnou zabraňuje proudění vzduchu, čímž vzniká ideální prostředí pro šíření plísní. Pokud vám zatéká do bytu, poraďte se se stavebními odborníky. Většinou však stačí dodržet hygienické zásady a plísně by vám neměly dělat starosti.

Must Read

- Reklama -PR článek