Global Statistics

All countries
548,935,393
Confirmed
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
520,723,315
Recovered
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
6,350,765
Deaths
Updated on 27.6.2022 3:10
aktualne
Domů Zahrada Pěstování hrachu v zimě? S touto odrůdou se to dá

Pěstování hrachu v zimě? S touto odrůdou se to dá

-

Hrách není obyčejná zelenina. Svou důležitou roli hraje nejen v našem jídelníčku, ale věděli jste, že se zasloužil o základy moderní genetiky?

Hrášek v hospůdce

V polovině 18. století jej mnich Johann Gregor Mendel používal ve svých studiích o povaze dědičnosti. Stalo se tak díky jeho skvělým vlastnostem – vysoké odolnosti, rychlému růstu a schopnosti produkovat bohatou úrodu. Právě ty jsou typické pro zimní hrách. Jedná se o poměrně novou odrůdu, která si získává stále větší přízeň zahrádkářů po celém světě.

Výhody pěstování zimního hrachu
Jedním z největších výhod této odrůdy je vysoká odolnost vůči mrazu. Tento hrách dokáže vybudovat bohatý kořenový systém, což mu umožňuje vysokou úrodnost. Jedná se o odrůdu Meteor a Kalwedon Wonder. Semena jsou méně citlivá na různé nemoci a škůdce v porovnání s časnými odrůdami. Jeho plody zůstávají dlouho křupavé a mají lahodnou chuť. Pro hrách je charakteristické, že čím má vyšší teplotu při růstu, tím tvrději má plody. Nejlépe se mu daří v půdě, kde byly před ním pěstovány brambory, lilek, cuketa, kukuřice nebo řepa.

Hrášek v zahradě

Výsev zimního hrachu
Vyséváme ho ve druhé polovině listopadu a během teplého prosince tehdy, když je půda mírně zamrzlá. Teplejší klimatické podmínky ve srovnání s minulostí nám umožňují pěstovat odolné odrůdy i v zimě. Vyséváme ho nasucho (to znamená, že po vysetí semena nepoléváme), jinak by se mohlo stát, že semena se poškodí a nevyklíčí.

Před samotnou výsadbou nejprve semena zimního hrachu namáčíme v teplé vodě minimálně 15 hodin. Do půdy je dáme až po úplném oteknutí semen. Do vody můžeme přidat trochu stimulátoru pro lepší růst. Dodržení tohoto postupu je pro klíčení hrachu klíčové. Takto připravená semena vkládáme do drážek o něco hustěji, protože některá slabší semena nemusí vyklíčit. Na jaře se nám odvděčí růstem, vyšší úrodou a dřívějším zráním v porovnání s jinými odrůdami.

Výsev hrachu

Proč jíst hrách?
Hrách posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol, zvyšuje energii, je skvělou prevencí proti vráskám, rakovině žaludku, srdečním chorobám, alzheimerově chorobě, artritidě, bronchitidě, osteoporóze a podporuje vitalitu kostí.

Must Read

- Reklama -PR článek