Global Statistics

All countries
548,935,393
Confirmed
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
520,723,315
Recovered
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
6,350,765
Deaths
Updated on 27.6.2022 3:10
aktualne
Domů Bydlení Zasviťte si!

Zasviťte si!

-

Probouzíme se tehdy, když je ještě tma a po návratu z roboty nás znovu přivítá tma. Mít kvalitní a dobré osvětlení je v zimě jakousi nezbytností. Právě v zimním období máme potřebu mít více světla v našich domácnostech. Není to jen nábytek a bytové doplňky, které nám vyčarují ze společenské části bytu příjemné prostředí. Abychom byli psychicky a fyzicky v dobré kondici, musíme mít v interiéru také správné osvětlení.

Pokud máte v bytě otevřený prostor, kde je obývací pokoj propojen s kuchyní a jídelnou, máte k dispozici moderní byt. Výhodou takového bytu je jeho jednoduchost a multifunkčnost. Provádíte zde mnoho činností, které vyžadují různé druhy osvětlení. Jiný druh osvětlení potřebujete při setkání s rodinou, jiné při sledování televizoru či práci. Základ osvětlení tvoří celkové osvětlení, které nám usnadňuje orientaci v prostoru. Můžete sáhnout po stropní nebo nástěnné svítilně, která má rozptylující kryt, případně si zvolit nepřímé osvětlení. Zvolit si můžete takový typ, který reguluje intenzitu osvětlení a má v sobě zakomponováno více funkcí.

Osvětlení při práci

Čtení knih, žehlení šatstva, či příprava jídla a následné mytí špinavého nádobí. Jsou to činnosti, kterým se v domácnosti většinou nevyhneme. Při těchto činnostech potřebujete mít dostatečnou intenzitu osvětlení. Zde potřebujete kombinaci centrální a vedlejší svítilny. stropní osvětlení a lampu na čtení či práci u stolu. Při žehlení či vaření lampu nevyužijete, proto vsaďte na dostatečně silnou centrální svítilnu. Práce v kuchyni je náročná na zrak. Mnozí výrobci nábytku nabízejí osvětlenou pracovní plochu, kde jsou svítidla zabudována přímo v nábytku. V žádném případě si nemyslete, že je to dostačující k osvětlení celé místnosti. Tato svítidla mají za úkol osvětlovat pracovní plochu, kde jsou zabudována. Máte-li doma pracovní plochu mimo kuchyňskou sestavu, budete si na ni stínit. Pokud vynecháte stropní osvětlení, budete mít na přímo osvětlené ploše ostré stíny neboli velké kontrasty jasu. Nejlepší volbou je kombinace hlavní svítilny, která dostatečně osvětlí pracovní plochu, spolu s vedlejší svítilnou, která může být zabudována přímo v nábytku. Velkou výhodou je, je-li umístěno pod horními skříňkami, protože je světlo cloněno a nás nebude zbytečně oslňovat. Také vedlejší svítidlo by mělo mít dostatečnou intenzitu. Pokud se vám navzdory kombinaci těchto svítidel zdá, že máte v kuchyni tmu, pořiďte si stropní světlo, které má rozptylující kryt.

Osvětlení nad jídelním stolem

U jídelního stolu, kde se scházejí členové rodiny, je dostatek správné intenzity osvětlení jaksi nezbytností. Výborně se zde hodí závěsné typy svítidel, které mají neprůhledné, nebo polotransparentní stínidlo. Propustné stínidlo není příliš vhodné, protože se dostane do zorného pole člověka, a tím jej nepříjemně oslní. Zapomenout byste neměli ani na regulaci intenzity osvětlení a možnost oddělit tok světla na stůl a nepřímo i na strop. Máte-li stůl, který má délku více než tři metry, osvětlete jej svítidlem, které má dlouhou žárovku, vyhněte se lustru s bodovým osvětlením. Pomocí delší zářivky vytvoříte příjemné, rovnoměrně rozptýlené světlo. Bodová svítidla vydávají příliš ostré přímé osvětlení, které je na pohled nepříjemné.

Oddech a zábava

Pokud k vám často chodí návštěvy, sáhněte po stropním svítidle, kterému lze intenzitu osvětlení tlumit na minimum. Chcete-li vytvořit intimní atmosféru, sáhněte po svítidlech, která mají úzké úhly vyzařování – bodové osvětlení a ty, které slouží k místnímu osvětlení. Pomocí stolní či stojací lampy, která má neprůhledný kryt v horní části, docílíte osvětlení nejbližšího okolí, také osvětlíte nejbližší okolí a tu část, kde sedíte. Docílíte tzv. psychologický aspekt, který navodí atmosféru topeniště, které vytvoří pocit bezpečí. Aby se v blízkosti nevytvořilo i nepříjemné ohniště, je třeba potlačit vnímání dimenze prostoru, kde použijeme reflektory pro akcentové osvětlení vzdálenějších stěn. Pokud svítidla nasměrujete na stěny a ne do prostoru, nic tím nenarušíte, právě naopak, správné osvětlení zvýrazní předměty, které jsou oblíbené a vzbuzují v nás příjemné pocity.

Sledování telky

Ani při sledování vašeho oblíbeného pořadu není třeba zapomínat na kvalitu osvětlení. Většina z nás sleduje televizi při vypnutí všech svítidel, nicméně to je velmi nesprávné řešení. Vznikne totiž velký kontrast mezi obrazovkou a okolím, což nám hodně namáhá zrak. Náš zrak velmi citlivě reaguje na kontrasty jasu. Rozeberme si to na příkladu. Pokud během léta řídíte a protijedoucí řidič zasvítí dálková světla, pravděpodobně si to ani neuvědomíte. Pokud se to ale stane během tmi, může vás to doslova oslepit. Přesně takhle je to i během sledování programu během večeře ve vašem obývacím pokoji. Tomuto problému se můžete vyhnout tak, že umístíte stolní lampu, ale


V domácnosti je vnitřní osvětlení v každém pokoji. Doporučujeme mít všude LED světla, aby jste ušetřili za elektřinu.


Must Read

- Reklama -PR článek