Global Statistics

All countries
548,935,393
Confirmed
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
520,723,315
Recovered
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
6,350,765
Deaths
Updated on 27.6.2022 3:10
aktualne
Domů Zahrada Pomelo: Obr mezi citrusy, který pomáhá regulovat krevní tlak

Pomelo: Obr mezi citrusy, který pomáhá regulovat krevní tlak

-

Pomelo se od ostatních citrusů liší svojí velikostí, ale i menší popularitou. Již tradičně upřednostňujeme v zimním období pomeranče a mandarinky, v případě, že si chceme dopřát vyšší dávku vitamínu C, sáhneme po citronu či grapefruitu. Přitom právě pomelo, Citrus maxima, je příbuzné grapefruitu, na rozdíl od něj má však příjemnější chuť bez hořkosti a hořkosti.

Pomelo

Co jste o pomelu ještě nevěděli?
Dali jste už chutnému a zdravému pomělu šanci? Odradila vás cena nebo velikost plodu? Dejte mu šanci. Pomelo vás překvapí hrubou, ale snadno se oddělující slupkou. Dužiny je, v porovnání s velikostí pomela, méně, ale je doslova nabitá zdraví prospěšnými látkami. Překvapí i svojí lahodnou chutí, která je sladší než pomeranč, bez typické hořkosti grapefruitu. Kdo ví, možná si vypěstujete „pomělovou závislost“.

Zevně má zralé ovoce světle zelenou nebo žlutou barvu, konzumuje se dužina, která vás může hýřit různými barvami od bílé, růžové až po červenou. Konzistence je masitá a může být šťavnatá i sušší, což má také své kouzlo. Pomelo se většinou prodává zabalené ve fólii nebo v síťce. Právě fólie má zabránit vysychání dužniny.

shutterstock 1363126244
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
11 nejčastějších otázek a odpovědí při pěstování citrusů
Kde se vzalo?
Pomelo je citrusové ovoce pocházející z jihovýchodní Asie, kde se iv současnosti nejvíce pěstuje. Přestože se pěstuje iv jiných částech světa, není příliš rozšířeno, ani populární. Pomelo je výjimečné tím, že trvá průměrně až 8 let, než semena začnou kvést a přinášet ovoce. Tento fakt samozřejmě odrazuje potenciální pěstitele. Pomelo roste na stromech vysokých od 5 do 13 metrů. Plody váží v průměru 1 až 2 kilogramy, ale mohou dosáhnout hmotnosti až 5 kilogramů. Velká část jeho hmotnosti je pro nás nepoužitelná.

Pomelo u nás občas konzumujeme, pro jeho chuť a zdravotní benefity, ale v oblastech jihovýchodní Asie, Thajska, Číny, Mexika a také několika regionů jižní Kalifornie a Floridy je zdrojem obživy obyvatelstva. Pěstitelé dokáží spotřebovat nejen dužninu, ale také slupku a listy ze stromů. Listy slouží jako přísada do aromatických koupelí, extrakcí z listů, jadérek i slupek se získává esenciální olej. Z květin se získává vůně, která je součástí parfémů. Ze slupky pomela se vyrábí kandovaná pochoutka.

Strom s plody pomela

Modlitba za syna
V Číně je pomelo ovocem štěstí, radosti a mládí. Je pokrmem během tradičních rituálů na podzim, kdy se modlí k Měsíci za zdravý růst svých dětí. Čínské pojmenování pomela, you zi, znamená v překladu „Modlitba za syna“. V některých zemích je pomele známé také pod názvem shaddock. Údajně jde o pojmenování na počest kapitána Shaddocka, který ho přinesl na západoindické ostrovy.

Když se skloňuje vitamín C
Pomelo je doslova zásobárnou vitamínu C. Ve 200 gramech ovoce najdete množství vitamínu C potřebného pro lidský organismus na více než jeden den. V závislosti na své velikosti, jedno větší pomelo obsahuje přibližně 600 % denní potřeby vitamínu C. Toto ovoce je proto vhodné k rychlému posílení imunitního systému. Vitamin C jako antioxidant zvyšuje aktivitu bílých krvinek, bojuje proti volným radikálům, odstraňuje infekce a celkově zvyšuje imunitu. Pokud právě bojujete s bakteriální nebo virovou infekcí, s horečkou, kašlem či obyčejným nachlazením, sáhněte po smelu.

Ve 100 g pomelu najdeme 38 kalorií, 89 g vody, 9,6 g sacharidů, 0,8 g bílkovin, 1 g vlákniny a pouze 0,04 g tuků. Z vitamínů obsahuje vitamín C, vitamín A a skupiny B, z minerálních látek železo, zinek, draslík, fosfor, hočík, vápník, sodík.

Očištěné pomelo

Relativně syté ovoce
Pomelo obsahuje enzymy, které podpoří trávení a pročistí organismus. Stejně jako grapefruit, obsahují enzym „spalující tuky“. Právě díky němu je vhodné i při dietě a přejídání. Díky vysokému podílu vlákniny odstraňuje problémy s trávením, zácpu i průjem. Dužina z jednoho pomelu obsahuje přibližně 25 % denní potřeby vlákniny, a proto je pro dosažení zdravého trávení toto ovoce více než vhodné. Pokud si ho dopřejete večer místo večeře, poslouží vám jako detox a pročistí organismus. V Thajsku pomelo jedávají i se špetkou soli a chilli. Přidává se také do salátů či do woku spolu se zeleninou.

Další benefity pomela
Pomáhá regulovat krevní tlak díky vysokému obsahu draslíku, který uvolňuje napětí v cévách, zvyšuje krevní oběh a okysličování orgánů. Snižuje riziko infarktu a mozkové příhody.
Zdraví v dutině ústní může udržet i pomelo. Vitamin C snižuje riziko infekcí v dutině ústní. Pomelo je vynikajícím přírodním lékem při krvácejících dásních, paradentóze a případné ztrátě zubů.
Bojuje také za zdraví pokožky. Vitamin C opět působí jako antioxidant, zabraňuje předčasnému stárnutí pleti, vráskám a pigmentovým skvrnám. Na pleť má omlazující účinky.

Must Read

- Reklama -PR článek