Global Statistics

All countries
548,935,393
Confirmed
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
520,723,315
Recovered
Updated on 27.6.2022 3:10
All countries
6,350,765
Deaths
Updated on 27.6.2022 3:10
aktualne
Domů Zahrada Poznejte klíč k úspěšnému pěstování a rozmnožování pokojových opuncí

Poznejte klíč k úspěšnému pěstování a rozmnožování pokojových opuncí

-

Stylová opuncie v nás evokuje suché teplé krajiny plné písku a kamení. V naší nové pravidelné rubrice poznáte, jak pečovat o pokojové rostliny a jak je pěstovat.

Opuncie

Druh Opuntia microdasys má ploché zaokrouhlené články vejčitého tvaru. Přestože může působit roztomile, určitě se jí nedotýkáme. Povrch článků je pokryt na pohled měkkými trsy chloupků zvanými glochidy, které však ukrývají drobné tenké a ostré trny. I při letmém dotyku se velmi snadno uvolňují a zachytávají se v kůži, proto si dáváme pozor, když rostlinu poléváme, přesouváme či přesazujeme. Stejně tak ji nedáváme ani do dětských pokojíčků. Je pěstitelsky nenáročná a do interiéru vnese svěží a moderní vzhled.

Věděli jste, že…
… opuncie je původem z Ameriky? Plody druhu Opuntia compressa, přezdívané indiánské fíky, jsou po odstranění slupky jedlé.

Péče o opuncie
Jako u všech sukulentů je správná zálivka klíčem k úspěšnému pěstování opuncie. Nejlepší metoda je zalévat, dokud z dírky na spodku květináče nezačne vytékat voda, nechat odstát a vylít vodu z podmisky. Čas na další zálivku nastane tehdy, když substrát v celém objemu úplně proschne.

Pokud opuncie začne odhnívat, vezmeme celý ještě zdravý článek a vysadíme ho, abychom získali novou rostlinu (jak je vysvětleno v postupu níže).

Nejlepším místem v interiéru je okenní parapet na sluneční straně, v zimě hned za oknem, v létě hned za záclonou. Je ideální rostlinou na velmi světlá a suchá místa, kde by většina jiných druhů nevydržela.

Opuncie

Během zimy omezíme zálivku
Během zimního období zálivku omezíme na maximálně jednou za měsíc a květináč přeneseme na chladnější, ale světlé místo (nemá být chladnější než 10 °C). Vhodné zimní stanoviště rostlinu podpoří v tvorbě květních poupat.

Přesazujeme podle potřeby, každý rok, dva či tři a vždy do nádoby s drenážní dírkou. Před manipulací rostlinu zakryjeme, abychom se nepocpali, například starými novinami. Od jara do podzimu použijeme každých 8 týdnů speciální hnojivo určené pro kaktusy.

Opuncie

Jak získat novou rostlinu
Jeden z článků přidržíme pinzetou ak jeho odříznutí použijeme ostrý sterilní nůž. Řez vedeme v místě, kde článek nasedá na rostlinu. Necháme ho několik dní na čisté podložce, aby se zahojila rána.
Článek jemně zatlačíme do připraveného květináče se substrátem, který je určen k pěstování kaktusů. Základ článku nemá být příliš hluboce.
Rostlinu podepřeme pomocí dvou dřevěných špejlí, které zapíchneme do půdy, a svážeme. Odstraníme je, když se článek zakoření.

Must Read

- Reklama -PR článek