Global Statistics

All countries
695,781,740
Confirmed
Updated on 26.9.2023 23:33
All countries
627,110,498
Recovered
Updated on 26.9.2023 23:33
All countries
6,919,573
Deaths
Updated on 26.9.2023 23:33
aktualne
Domů Rady a Tipy Saunování v neobvyklém prostředí lůna přírody

Saunování v neobvyklém prostředí lůna přírody

-

Les, ticho, vůně dřeva a trochu páry. Sauny na odlehlých místech se těší v posledních letech stále větší oblibě.
Dílo českého ateliéru HRA u Lipnic nad Sázavou navíc plave na vodní hladině zatopeného žulového lomu. Jak říkají autoři, návrh sauny ovlivnilo zejména místo, kde se nachází, jeho specifická uzavřenost a tajuplnost.

Saunu museli pro nepřístupnost realizovat bez jakékoli těžké mechaniky. Zajímavý je zejména segmentový ocelový ponton, který montovali až přímo na vodě a se kterým architektům pomáhal zkušený projektant plavidel.

Objekt velikosti 7,5×5 metrů je řešen jako prefabrikovaná panelová dřevostavba, což je relativně běžná konstrukce. Skutečnou alchymií bylo navrhnout ji tak, aby měla optimální velikost, byla dosti pevná a zároveň stále dostatečně lehká. Právě dřevěná konstrukce zajišťuje lepší přenášení zátěže mezi konstrukcí a vodní plochou. Autoři se rozhodli doplnit utilitární typologii o vnější ochoz.

image 1
image 1 | Zdroj: ATELIÉR HRA
Prim hraje dřevo
Exteriérové ​​nosné prvky jsou z českého modřínu, v interiéru využili čisté smrkové dřevo. Kromě minimalistického saunového zařízení uvnitř najdete také místo k odpočinku a rozjímání v klíně přírody. Na střeše se zase večer můžete ochladit při pohledu na hvězdy.

Postupně bude dřevo chytat příjemnou patinu a podle architektů bude sauna časem vypadat ještě lépe než dnes. Plavidlo od vodní hladiny dělí necelé tři metry. Je zakotveno u skalní plošiny, která umožňuje přístup na střešní terasu a dále po schodišti na spodní ochoz, po které lze objekt volně objíždět.

Ze sauny je výhled na zatopený lom.

Pro ateliér HRA to nebyla první realizace malé sauny. „Pár jsme udělali ještě na škole a asi jsme zaujali publikum. Nejde však o programovou specializaci,“ říká architekt Vít Šimek. Tento zatím nejoriginálnější počin byl realizován v první polovině roku 2021.

V lednu a únoru kreslili a projektovali, v březnu a dubnu probíhaly přípravy, jakož i výroba segmentů pontonu a panelů pro dřevostavbu. Kompletizace na místě pak trvala jen necelý měsíc. První návštěvníky sauna přivítala už tento podzim. Bude sloužit pro zájemce o saunování v neobvyklém prostředí, pro majitele, jeho rodinu a přátele. Celková investice se vyšplhala na jeden milion korun.

Must Read

- Reklama -PR článek